Üyelik

Cosmomiss.com’da sağ üst köşede bulunan butona tıklayarak üyeliğini yaratabilirsiniz.

Cosmomiss.com’a üye olmak ücretsizdir.

Cosmomiss.com’a üye olur olmaz, üyelik avantajlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Üyelik iptal talebinizi iletmek için iletisim adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri

Cosmomiss.com’dan Kredi kartınzı ve banka kartınızı kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Cosmomiss.com üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartlarına taksit imkanı bulunmamaktadır.

10/3/2007 tarihli ve 26458 sayili Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 nci maddesinin sekizinci fıkrası değiştirilmiştir. Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartlari ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçeklestirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, *kozmetik*, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

Cosmomiss.com’da havale ile alışveriş geçerli değildir.

Sipariş

cosmomiss.com’dan yapacağınız alışverişleriniz siparişiniz onaylandıktan sonra 5 iş günü (Hafta sonu ve resmi tatil günleri bu süreye dahil değildir) içerisinde adresinize teslim edilmek üzere kargo firmasına teslim edilir. Kampanya dönemlerinde bu süre yoğunluğa göre değişiklik gösterebilmektedir.

Siparişinizi “Hesabım” sayfasındaki “Siparişlerim” bölümünden görebilir, ürünlerinizin durumunu sipariş statülerinden takip edebilirsiniz.

Siparişler Hakkında:

Siparişiniz başarılı şekilde oluşturulduğu zaman otomatik olarak “Sipariş Alındı” statüsüne geçecektir. Bu statüde olan siparişinizi site üzerinden iptal edebilirsiniz.

Siparişinizin toplamasının başlaması ile “Sipariş Hazırlanıyor” aşamasına geçecektir. Bu aşamadaki siparişinizin toplanması, paketlenmesi ve faturalandırılması yapılacaktır. Bu aşamadaki iptal taleplerinizi Müşteri Hizmetlerimiz aracılığı ile yapabilirsiniz.

Siparişinizin kargo şirketine teslimatı ile birlikte sipariş statünüz “Sipariş Yolda” olarak değişecektir. Bu aşamadaki siparişinizin kargo durumunu siparişin içerisinden kargo takip linkini kullanarak öğrenebilirsiniz.

Siparişiniz kargo şirketi tarafından teslim edildikten sonra siparişinizin statüsü “Sipariş Teslim Edildi” olarak değişecektir.

Kredi kartları güvenlik birimi, gerek duyduğunda bankada kayıtlı kişisel bilgilerinizde yer alan sabit telefon numaralarından size ulaşarak sipariş onayı alır ve bize iletir. Sipariş onayı sistemimizde göründüğünde siparişiniz hazırlanır ve kargoya teslim edilir.

Siparişiniz 2 günü aşan sürede onay alamamışsa, bankanız kendi sistemlerinde kayıtlı bulunan sabit telefon numaralarından sizi aramış fakat ulaşamamış demektir. Bu durumda bankanızı arayarak kişisel bilgilerinizi güncellemenizi ve kredi kartı güvenlik birimine size en kısa sürede ulaşabilecekleri sabit bir telefon numarası vermenizi öneririz.

Kişisel bilgilerinizi güncelledikten sonra siparişiniz sistemimizde görünecek ve teslimat için hazırlanacaktır.

Siparişiniz kargoya verildiğinde size iletilecek olan numaraya kargo takip numarası denir.

Çalıştığımız kargo firmasının tüm Türkiye’ya teslimatı bulunmaktadır. Türkiye il sınırları içerisinde vermiş olduğunuz adrese siparişiniz ulaştırılacaktır.

Siparişinizi kargoya teslim edildiğinde oluşacak olan kargo takip numaranız, size sms ve e-posta aracılığıyla iletilecektir.

Sipariş ettiğiniz ürün depomuzda kalmadığı zaman, tedarik süreci uzun sürebileceği için bu ürünün para iadesi yapılarak siparişinizin geri kalanının gönderimi yapılmaktadır. Bu durumu verdiğiniz mail adresine gelecek e-postalar aracılığı ile takip edebilirsiniz. Eğer farklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız; konuyla ilgili Müşteri Hizmetlerimizi aramanızı veya iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.